XI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej i Kościelnej w Gruzji z udziałem Kapeli Ludowej „Pastuszkowe Granie” ze Szczurowej

Niezwykle interesującej przygody artystycznej doświadczyła kapela ludowa ze Szczurowej „Pastuszkowe Granie”, która niedawno wróciła z występów w Gruzji.

Muzyka krakowska w wykonaniu kapeli zabrzmiała podczas XI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej i Kościelnej im. Giorgi Garaganidze w Batumi. Oprócz kapeli „Pastuszkowe Granie” Polskę na tym prestiżowym festiwalu reprezentował również chór z Krakowa O”DELA. Wielkie bogactwo tradycyjnego folkloru i wysoki profesjonalizm pokazali gospodarze- soliści i zespoły z różnych regionów Gruzji oraz goście z Ukrainy i Litwy. W ramach festiwalu na Uniwersytecie Batumskim odbyła się konferencja naukowa z udziałem naukowców i folklorystów z Gruzji i zagranicy. Muzycy ze Szczurowej wykonali tradycyjne melodie, tańce i przyśpiewki Krakowiaków Wschodnich, przede wszystkim z regionu szczurowskiego. Wielkim aplauzem została przyjęta wykonana przez kapelę na zakończenie występu tradycyjna gruzińska pieśń  „Suliko”.

Festiwal nieprzypadkowo odbywa się w Batumi. Jest to perła turystyczna Gruzji, miasto, położone na wybrzeżu Morza Czarnego w pobliżu granicy z Turcją, stolica autonomicznej republiki Adżarii. Batumi jest trzecim co do wielkości miastem kraju (po Tbilisi i Kutaisi), dużym ośrodkiem przemysłowym i znanym uzdrowiskiem.
Wyjazd do Gruzji kapela zawdzięcza pomocy i finansowemu wsparciu Starostwa Powiatowego w Brzesku, dwóch brzeskich firm- Zasada Trans Spedition i Przedsiębiorstwa Budowlano- Handlowego Edmund Leś oraz Gminy Szczurowa.
Kapela wystąpiła w składzie: Vitalina i Michał Pastuchowie, Kinga Maj, Teresa Czuj, Mateusz Budyn.
Występy, wywiady i wydarzenia festiwalowe relacjonowała Państwowa Telewizja oraz media gruzińskie.
Dyplom1 Dyplom2Gruzja Pastuszkowe Granie23270162_1726418490724691_9167536345795346393_o DSC_0611_00595 DSC_0661_00645