Pastuszkowe Granie we Francji

Affiche30AnsWiosnaW marcu 2019 roku kapela  „Pastuszkowe Granie” koncertowała w Sztrasburgu (Francja) na zaproszenie polonijnego Zespołu Pieśni i Tańca „Wiosna w Szamotułach” w ramach obchodów jego 30-letniego jubileuszu. Vitalina i Michał Pastuchowie wystąpili ze swoimi uczniami Terasą Czuj ze Szczurowej (skrzypce prym), Kingą Maj z Barczkowa (skrzypce sekund), Mateuszem Budynem z Rud Rysia (basy), Damianem Majem z Barczkowa (heligonka). Kapela wspólnie z francuskimi muzykami wykonywała muzykę do pięciu suit tanecznych zespołu z różnych regionów Polski, a oprócz tego, wystąpiła z własnym repertuarem z regionu Krakowiaków Wschodnich.

Pod wrażeniem polskiego folkloru

dna 1

Finał naświetlił muzyków i tancerzy, posypały się gromkie brawa.

Sala prawie pełna, w sobotę wieczorem w „La Scene” gościł Zespół Tańca Ludowego „Wiosna w Szamotułach” . Towarzyszyli im zaproszeni honorowi goście, muzycy z regionu Krakowa, „Kapela Pastuszkowe Granie” którzy przybyli specjalnie z Polski na tą okazję.
….Ponad 200 strojów, żywe kolory, zróżnicowane tańce z 4 krańców polski, pod kierownictwem Bernarda Śmiałka. To on poddał się urokowi folkloru polskiego i stworzył grupę taneczną.
Aplauz wzrósł, kiedy na scenie pojawili się muzycy z Kapeli Pastuszkowe Granie, pod kierownictwem Vitaliny i Michała Pastuch, nauczycieli muzyki i założycieli Kapeli w 2007 roku. To oni z okazji 30-lecia  zespołu „Wiosna” zgodzili się wystąpić i uraczyć publiczność swoimi melodiami.
Wśród publiczności znalazł sie Michele Menesclou, który przybył specjalnie z Dijon i reprezentował Federacje przyjaciół folkloru.
Zobaczyliśmy tańce z rożnych regionów Polski, z Górnego Śląska, z gór, Lasowiaka i z okolic Krakowa. W koncercie uczestniczyła również grupa dziecięca która przedstawiła tance i zabawy z Wielkopolski. Oddano hołd innym tradycjom, stad w programie taniec francuski zaprezentowany przy akompaniamencie muzyki „Missa Galica” Bernards Lallement. Melodie żywe i wpadające w ucho.
Publiczność doceniła aplauzem wszystkie melodie grane przez „Kapelę Pastuszkowe Granie” gdzie skrzypce, heligonka, kontrabas pozwoliły nam odkryć piękno melodii z regionu Krakowa.
Po 2 godzinnym koncercie, śpiewach i melodiach, Bernard Smiałek otrzymał różę, symbol z niektórych strojów polskich. „Jesteś jak ogrodnik” mówiła Marie-Paule Brunagel, która pomaga w szyciu strojów. Podziękowania otrzymały również Marlene Kannapel i Fabienne Ley.
Ostatni utwór muzyczny otrzymał gromkie brawa, na scenę wyszli wszyscy tancerze i muzycy.

Ze wschodu na zachód

dna 2

Sala prawie pełna, w sobotę wieczorem w „La Scene” gościł Zespół Tańca Ludowego „Wiosna w Szamotułach” . Towarzyszyli im zaproszeni honorowi goście, muzycy z regionu Krakowa, „Kapela Pastuszkowe Granie” którzy przybyli specjalnie z Polski na tą okazję.
Spektakl zadziwiający, jeśli chodzi o artystów i muzyków. Było imponująco.
200 strojów o kolorach żywych i zróżnicowanych, tance z 4 rożnych regionów Polski, zróżnicowane w swojej choreografii. Wszyscy zjednoczeni, by podziwiać folklor polski. Aplauzom nie było końca, zarówno dla muzyków jak i dla tancerzy.
Tance pozwoliły publiczności podróżować przez różne regiony Polski. Ale nie tylko. Oddano też hołd innym tradycjom, stąd w programie taniec francuski zaprezentowany przy akompaniamencie muzyki „Missa Galica” autorstwa Bernarda Lallement.

podziekowanie1IMG_9969