OBCHODZI NAS WOLNOŚĆ

Kończy się powoli rok 2018, rok obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na zakończenie tych że obchodów, Stowarzyszenie ROTA zorganizowało w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku spotkanie, w ramach realizowanego projektu pod nazwą OBCHODZI NAS WOLNOŚĆ. 01 Projekt ten zakładał przeprowadzanie dwóch spójnych działań w kilkunastu miejscach Małopolski służących budowaniu wspólnoty obywatelskiej opartej na świadomym systemie wartości związanych z takimi pojęciami, jak m.in. tożsamość lokalna, tożsamość regionalna, odpowiedzialność, współpraca, otwartość, wolność, obywatelskość, ojczyzna, afirmacja wolności i szacunek dla pracy.

W dniu 13 grudnia 2018 roku w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym w Brzesku odbyło się jedno z trzech spotkań w ramach projektu OBCHODZI NAS WOLNOŚĆ. Tytułem tego spotkania: brzmiał PRACA, PRAWDA, SZACUNEK – W DARZE DLA NASZEJ NIEPODLEGŁEJ. W jego pierwszej części członkowie stowarzyszenia przedstawili je i opowiedzieli o realizowanym projekcie. Następnie dr. Piotr Duda dokonał wprowadzenia uczestników spotkania do przygotowanego wraz z młodzieżą filmu o Janie Albinie Goetzu Okocimskim, pt. „PRACĄ I PRAWDĄ”. Po filmie odbył się panel dyskusyjny do którego zaproszeni zostali: Leokadia Rudek – pracownik Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku, Vitalina i Michał Pastuchowie – znawcy kultury ludowej z terenu Brzeska i okolic, Andrzej Potępa – Starosta Brzeski, dr. Piotr Duda – nauczyciel i społecznik, Dawid Reczek – uczeń, współtwórca filmu oraz Jan Poniński – Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia ROTA.

Całość spotkania uświetnił występ kapeli PASTUSZKOW GRANIE ze Szczurowej prowadzonej przez Vitalinę i Michała Pastuchów. Na zakończenie uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na rozmowę przy herbatce.

08 07 06 05 04 02 10 09

Źródło: Informator Brzeski

Tekst: Grzegorz Mrozowski

Foto: Maciej Mazur